Rozdział 1 Klątwa – część 5

– Mój królu – odezwał się świeżo upieczony władca Ziem Marchijskich – bardzo dziękuję za szczodre dary, aczkolwiek obawiam się o przyszłość swojego rodu.

– Niepotrzebnie się obawiasz. Jeśli polegniesz, zadbamy o całą twoją rodzinę.

– Wasza Wysokość źle mnie zrozumiała. Chodzi mi o potomstwo, o przetrwanie mojej krwi.

Król przyglądał się Orionowi przez chwilę w milczeniu. Wreszcie otworzył usta:

– Nie widzę konfliktu interesu. Pokonaj klątwę, a zostaniesz członkiem rodziny królewskiej. Jeśli zaś będziesz czuł, że kres życia się zbliża, rób, co uważasz za słuszne. Nie oszukujmy się, mój gniew nie będzie w stanie zaćmić tego, czego doświadczysz przez Czarnego Rycerza. Jeśli zaś martwisz się o swoją rodzinę, to niepotrzebnie. Nie mam w zwyczaju mścić się na innych za cudze przewinienia. Kto jak kto, ale ty powinieneś wiedzieć o tym doskonale.

Słysząc ostatnie zdanie, Orion skulił się jak pod uderzeniem bicza i zacisnął zęby, tamując falę przykrych wspomnień. Skłonił się królowi i za jego pozwoleniem udał się do wyjścia. Na tym audiencja się skończyła.

Orion dostał tydzień na przygotowania, po upłynięciu którego miał opuścić stolicę. W tym czasie miał zamiar uporządkować swoje sprawy. Kiedy później myślał już na spokojnie o całej sytuacji, stwierdził, że Artur postąpił bardzo rozsądnie. Z jednej strony zapewnił godne życie jego rodzinie, z drugiej zaś zagwarantował bezpieczeństwo sobie i swoim ludziom. Mimo to jednak w głębi duszy miał za złe królowi, gdyż czuł, że został spisany przez niego na stratę. Doszedł także do wniosku, że tak naprawdę zaręczyny w istocie były bardziej karą dla Patricka Łotrzyka niż jego nagrodą. Nie spodobało mu się, że został narzędziem w rękach króla, a jeszcze bardziej nie spodobało mu się spojrzenie, jakie rzucił mu sir Patrick tuż przed wyjściem z sali tronowej. Młodzieniec przeklinał swój los, Czarnego Rycerza i króla Artura wraz z jego krnąbrnym bratem.

Tydzień minął Orionowi bardzo pracowicie. Mężczyzna zaplanował swoją podróż, naszykował uzbrojenie i pożywienie w postaci sucharów i plastrów suszonej wołowiny oraz rozdysponował nowym majątkiem. Jako swojego namiestnika wyznaczył młodszego brata, Romualda. Romuald miał waleczne serce i bystry rozum, ale niestety natura poskąpiła mu zdrowia. Był bardzo szczupły oraz o głowę niższy od Oriona, co było dość nietypowe jak na potomka rodu Niedźwiedzia, w którym mężczyźni cechowali się wysokim wzrostem i mocną posturą. Z twarzy bardzo przypominał Oriona z tą różnicą, że nosił dłuższe włosy sięgające ramion, które często wiązał w kucyk.

Romuald, ze względu na swój stan zdrowia, poświęcił lata na czytanie ksiąg, dlatego cechował się inteligencją i bystrością umysłu. Był też świetnym zarządcą i ekonomistą. Kiedy cztery lata temu przejął gospodarowanie rodzinnym mieniem po zmarłym ojcu, nikt nie przypuszczał, że pomnoży skromny majątek rodu Niedźwiedzia kilkakrotnie. Orion darzył brata nieograniczonym zaufaniem i wyłącznie jemu przedstawił całą prawdę o położeniu, w którym się znalazł. Całej reszcie powiedział, że wyrusza na specjalną misję królewską. Nie chciał martwić swojej rodziny, a jedyne, czego pragnął w danej chwili, to jak najszybciej się oddalić, ponieważ bał się, że ściągnie zły los na cały swój ród.

Kiedy wreszcie nastąpił czas wyjazdu, Orion gorąco żegnał się ze swoją rodziną zebraną na małym podwórku posiadłości rodu Niedźwiedzia w Wintonian. Objął jak zwykle nieobecną duchem matkę, ucałował malutką siostrzyczkę Elizabeth oraz krzepko uścisnął rękę dziadkowi Drestowi. Starzec był postacią legendarną dla każdego z rodu Niedźwiedzia. Mężczyzna nie widział na jedno oko i chodził opierając się ciężko na lasce, ale w burzliwych czasach jego młodości to właśnie on swoją odwagą na polu bitwy zdobył prawa szlacheckie i herb. Jego późniejsze poczynania, jako dowódcy Ponurej Kompanii, przyniosły mu chwałę i uznanie w środowiskach militarnych. Był też najstarszym wojownikiem biorącym udział w straszliwej wojnie z Desercją, która miała miejsce dwie dekady temu. Właśnie tam stracił oko i połamał lewe kolano, które już nigdy się dobrze nie zrosło. Dłuższy czas to on zajmował się szkoleniem militarnym Oriona i Romualda.

Orion skłonił się raz jeszcze z szacunkiem staremu Drestowi, po czym podszedł do swojego młodszego brata. Mężczyźni wymienili mocny uścisk dłoni.

– Nie daj się zabić. Będę robił wszystko, co w mojej mocy, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie. Pamiętaj, dawaj mi listownie znać, gdzie jesteś – powiedział cicho Romuald.

– Pewnie – odpowiedział żwawo Orion. – Opiekuj się nimi.

Młodzieniec, wbrew nieudolnym protestom, krzepko uścisnął brata i zbliżył usta do jego ucha.

– Uważaj na brata króla – wyszeptał, rzucając Romualdowi zmartwione spojrzenie, następnie cofnął się i rozejrzał. Przez chwilę stał w miejscu, spoglądając po kolei na wszystkich swoich krewnych. Żałował, że Helena nie była wśród obecnych. Dziewczyna przypadła mu do gustu, co prawda głównie ze względu na walory fizyczne. Księżniczka była średniego wzrostu, miała kręcone czarne włosy i śliczną dziewczęcą twarz. Była młodsza od Oriona o jakieś pięć lat, ale pomimo młodego wieku miała bardzo kobiece kształty. Przez ostatni tydzień młody rycerz usiłował z nią porozmawiać. Słusznie obawiał się, że wymuszone królewskie zaręczyny mogą się nie spodobać młodej, kapryśnej księżniczce. Niestety, nie dowiedział się, co Helena o tym myśli, ponieważ nie udało mu się z nią spotkać. Wczoraj poinformowano go jedynie o nagłej chorobie księżniczki, przez którą nie mogła go dzisiaj pożegnać. Orion podejrzewał, że w rzekomej chorobie bardzo mocno maczał palce sir Patrick Łotrzyk. Był to kolejny sposób, żeby przekazać młodzieńcowi, że nie jest mile widziany w jego rodzinie.

Orion spojrzał po raz ostatni na wszystkich zebranych i uśmiechnął się ciepło, ale oczy nie uśmiechały się wraz z twarzą. Pomachał wszystkim ręką, wskoczył na konia i ruszył przed siebie, nie oglądając się ani razu. Nigdy nie był dobrym kłamcą, dlatego bał się, że długie pożegnanie może go zdemaskować.

Zaczął kropić zimny, wiosenny deszcz. Zebrani gorączkowo osłaniali głowy przed chłodną, przenikliwą wodą. Wyjątkiem był Romuald, który patrzył bratu w ślad, zaciskając mocno zęby i pięści. Po jego czole spływała chłodna woda, a jego włosy coraz bardziej kleiły się od wilgoci. Na jego twarzy rysowała się ogromna determinacja oraz żal. Zawsze miał sobie za złe swoje słabe zdrowie, jednak pierwszy raz w życiu nienawidził siebie za to aż tak bardzo. Wątłe ciało doprowadzało go do szału.

Pieśń grana w karczmie pod koniec opowieści skryby

The Vision Bleak – Into the Unknown

Miał ochotę głośno przeklinać niebiosa za swój cholerny los, przez który nie mógł pojechać razem z Orionem.

– Romuś, wszystko gra? – zapytała mała Elizabeth zaniepokojonym głosem. Nigdy wcześniej nie widziała takiego wyrazu twarzy u swojego ukochanego braciszka.

– Tak, Ellie, to miłe że się o mnie martwisz – odparł z wymuszonym uśmiechem, po czym obrócił się do reszty. – Chodźmy już. Mamy wiele do zrobienia.

****

1
Dodaj komentarz

avatar
2000
1 Wątki
0 Odpowiedzi na wątek
0 Obserwatorzy
 
Wątek o największym zainteresowaniu
Najlepiej oceniany wątek
1 Autorzy komentarza
Darek Autorzy najświeższych komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek
Gość
Darek

“Wczoraj poinformowano go jedynie o nagłej chorobie księżnej, przez którą nie mogła go dzisiaj pożegnać. Orion podejrzewał, że w rzekomej chorobie bardzo mocno maczał palce sir Patrick Łotrzyk. Był to kolejny sposób, żeby przekazać młodzieńcowi, że nie jest mile widziany w jego rodzinie.”

Myślę, że tutaj mógłbyś zaaranżować scenę spotkania z posłańcem/odźwiernym Heleny, który w sugestywny sposób poinformowałby Oriona o niedyspozycyjności królewny. Zostawiłbym też czytelnikowi ocenę czyją było to wolą. Innymi słowy myślę, że jest to trochę zbyt dosłowne.